Чували ли сте израза „Памукът убива“? Или по-скоро сте получавали съвети като: „Купи си памучни дрехи, синтетиката запарва.“ И двете твърдения са вярни – запарват дрехите от некачествена синтетична материя, а памукът и други сродни нему тъкани могат да ви простудят и дори убият, ако ги носите при спорт и интензивни дейности на открито. Защо обаче това е така?
Топлоизолация
Обличаме дрехи върху тялото си, за да ни е по-топло. Материята задържа отделения топъл въздух от тялото ни близо до него и така го предпазва от изстиване. Всяка тъкан се състои от малки нишки, между които има въздушни джобове. Именно те се изпълват с топлина. Когато обаче се изпотим, вместо с топъл въздух, те се запълват с влага. Памучната тъкан попива тази влага. И ако температурата навън е по-ниска от телесната ви температура (което е в 99% от случаите), тъкънта се охлажда и ви кара да се чувствате студено. По този начин дрехата губи топлоизолационните си свойства.
Изстудяването на тялото може да доведе до дезориентация, хипотермия и потенциално може да има фатален изход, ако не вземете своевременни мерки. Запомнете – хипотермията може да настъпи бързо, ако сте мокри, дори ако навън е топло и температурите са съвсем летни.
Отвеждане на влагата
Също така, памукът не отвежда влагата далеч от тялото, когато то се изпоти. Материите, които имат свойството да отвеждат влагата от тялото, я изместват от по-мокрите части на дрехата към по-сухите. Това се нарича „капилярно свойство“. Например, ако си купите термобельо с доказано качество, то ще отведе влагата на тялото ви към по-горната дреха, с която сте облечени, а материята, която докосва кожата ви, ще остане суха. Именно поради тази причина се счита, че обличането на слоеве е една от най-добрите стратегии по време на преходи, зимни и летни спортове на открито, къмпинг. Всеки следващ слой отвежда потта към по-горния, позволявайки на дрехата да остане суха и да запази топлоизолационните си качества.
Вълна
Вълната не отвежда влага от тялото както синтетичните материи и абсорбира вода около 36% от собственото си тегло. Но за разлика от памука, тя продължава да топли, когато е мокра, поради което се счита за добра материя при спортове и дейности на открито.
Други форми на памук
Избягвайте да носите материи, които съдържат кадифе, деним, фланел и пачи пух. Те съдържат и памук. Смесите от памук и полиестер също не са добър вариант. Те също може да ви убият, но това ще се случи малко по-бавно.
Други материи, които да избягвате
Изкуствената коприна, вискоза, лиосел – всички са изработени от целулозни влакна. Те абсорбират вода дори по-бързо от памука и губят топлоизолационните си качества, когато са мокри. Също трябва да бъдете много внимателни с дрехите от бамбук. Той се рекламира като екологичен продукт, който има свойствата на вълната. Много от бамбуковите тъкани обаче са изработени от вид изкуствена коприна и имат всички нейни недостатъци. Естествената коприна също е много попиваща и губи изолационните си свойства, когато се намокри.
Нашият съвет е винаги да избирате доказани марки термобельо за преходи, активни спортове и дейности, включително и за къмпинг. Никога не спете с памучно бельо нощем на палатка и винаги се преобличайте преди лягане, за да гарантирате, че дрехите ви са сухи преди сън. По този начин ще минимизирате риска да ви стане студено през нощта.
Camping.bg
Американската компания E-Z UP е вече над 30 години на пазара, има офиси в Калифорния (САЩ), Холандия и Хонг Конг...