Веселин Вълев
15/07/2024
Много хора считат, че познават добре Българското Черноморие и то не може да им предложи нищо ново. Въпреки, че всяка година правя обиколка на морските къмпинги, винаги откривам и по някое ново местенце. Този мит, както и възможността тази година да пътувам с новия Subaru Crosstrek ме стимулираха да посетя някои от дивите плажове по крайбрежието ни от Дуранкулат до Резово. Изминах стотици километри, не малка част от тях по черни и прашни пътища. Направих много снимки и видео с камера и дрон. На три пъти губих връзка с дрона, като на Иракли дори падна в едни храсти и с доза късмет успях да го открия.
Красиви кадри на 10 от дивите плажове на България от Дуранкулак на север до Резово на юг може да видите във видеото ми:
А по-долу ще ви дам малко повече информация за все от тях:
Плаж Езерец
Плаж Крапец - юг, или както е по-известен като "Езерец" - от едноименното село, през което обичайно се стига до него, е един от най-красивите плажове по Черноморието ни. Брегът е ок. 10 м висок, отвесен скат, а долу е фин пясък и тюркоазена морска вода. До този плаж е най-лесно да стигнете през село Езерец, след което да карате приблизително 2 км по равен, но прашен път. На терасата над плажа има заведение за хранене, което се захранва от соларни панели, а горичката е любимо място за свободно къмпингуване на много българи и румънци. За съжаление обаче дърветата оредяват с годините, което създава опасност от свличане на брега.
Плаж "Малкото море"
На юг от фара на Шабла - най-източната точка на България - има едно малко скалисто заливче, което лятото е изпълнено с глъч. Не знам откъде идва името "Малкото море", но ми харесва, както и самото място. Достига се от асфалтовия, но в не много добро състояние път между фара и с. Тюленово, след което се кара по черни пътища. Не е сложно, но е прашно. Няма вода, няма електричество, няма и заведения и магазини на пешеходно разстояние.
Плаж Паша дере
Както споменавам във видеото, Паша дере е едно от малкото места по морето ни, на което не бях ходил. Разполагайки с компактния и проходим Subaru Crosstrek беше отлична възможност да посетя този плаж. Стига се по черен път, след което се търси място за поркиране, което през уикендите определено е проблем. Иначе самият плаж е много красив, със златист пясък.
Плаж Камчийски пясъци
Колкото и хора да има на този плаж, никога няма да усетите дискомфорт. Това е най-дългата плажна ивица в България, която започва при устието на р. Камчия и свършва след курорт Шкорпиловци. 12 километра плаж и свобода. "Камчийски пясъци" е защитена зона и до нея се стига по пътя за Шкорпиловци, като се отбива вляво. Няма електричество, нито вода.
Плаж Кара дере
Каквото и да кажем за Кара дере, все ще е малко. Този плаж е изпълнен с много емоции - за някои положителни, за други не толкова. Плажът е достъпен от няколко места, но най-широкият и лесен път е от гр. Бяла. На отиване към него минах откъм с. Горица, но пътят е над 5 км, на места сериозен офроуд.
Плажове Чайка и Смриките
Плажната ивица при Обзор е огромна, а на юг продължава в още няколко скътани и недостъпни плажа. Брегът е висок и горист и не винаги има достъп до автомобил. Аз минах покрай къмпинг Чайка и след няколкостотин места асфалтиран тесен път стигнах почти до пясъка на плаж Чайка. Съседният плаж е Смриките, но до него има достъп само по вода или пеша.
Плаж Иракли
И този плаж няма нужда от предзставяне. Иракли е легенда за не едно или две поколения. Въпреки стартиралото застрояване в частта му на север, която се нарича плаж Вая, останалата огромна зона на юг е дива и красива. Достъпът е от пътя за с. Емона, по няколко възможни отбивки наляво. Всички са с твърда настилка или черен път. Пригответе се за прахоляк, но и красиви гледки.
Плаж Алепу (Шофьорски плаж)
Това е най-леснодостъпният плаж от всички 10 показани във видеото. Крайбрежният асфалтов път минава точно по границата на плажа. Има възможност свободно да се паркира от двете страни на пътя. Липсва обаче сянка за автомобилите.
Плаж Корал
Корал е един от трите специално защитени със закон плажове в България. Много страсти и дори и политика има тук, но плажът наистина е красив и за щастие все още див. Достига се по локалния път към с. Лозенец, или по пясъка откъм къмпинг Юг.
Плаж Липите
Официален достъп с автомобил до Липите няма. Пешеходният е откъм плаж Бутамята, от южната страна на Синеморец. Пътеката тръгва директно от брега на морето и първите метри са малко стряскащи - изкопана в скалите пътека се изкачва на високия бряг. След това обаче нещата стават лежерни - пътеката се вие над морето и след не повече от 10-15 мин сте над плажа. Паметните плочи на удавени трябва да са ви червена лампичка. На връщане спрях да хапна в Синеморец и се заговорих с местен човек, който ми каза, че на Липите има много силно течение, което върти водата и вкарва плуващите навътре в морето. Много от тях се паникьосват и поради тази причина се удавят. Нямало година без жертви! Но, ако се отпуснел човек, морето щяло да го вкара навътре и след това да го върне обратно от другата страна на плажа. Това било тествано лично от този човек. Бъдете много внимателни там! Морето не е шега.
Camping.BG
Снимки: Веселин Вълев